Return of the names of every member returned to serve in the thirtieth parliament of the United Kingdom of Great Britain and Ireland appointed to meet the 31st January, 1911, and dissolved the 25th November, 1918, specifying the names of the County, City,

Back to Search Bibliographic Data Print Download PDF
22 NAMES OF MEMBERS RETURNED TO SERVE IN PARLIAMENT. 

N A M E. 

England and Wales—continued. 
Stanley Owen Buckmaster, K.C 
, 

of 1, Porchester Terrace, Hyde Park, London, elected in the place of Sir John Brigg, deceased. 
Stanley Owen Buckmaster, K.C., 
re-elected on accepting the office of H.M. 
Solicitor-General. 
Sir Swire Smith, of The Manor, Sterton, near Keighley, Yorks, elected in the place of Sir Stanley Owen Buck-master, K.C., 
who accepted the office of Lord High Chancellor of Great Britain. 
William Henry Somervell, of Brantfield, Kendal, Westmor¬ land, elected in the place of Sir Swire Smith, deceased. 
Percy Holden Illingworth, of Westwood, Clayton Heights near Bradford, Barrister-at-law. 
Oswald Partington, of Bolney House, Ennismore Gardens, London, S.W., 
elected in the place of the Right Hon. 
Percy Holden Illingworth, deceased. 
John Sharp Higham, of The Corner, Birkdale, Southport, Cotton Manufacturer. 
Charles Philips Trevelyan, of Cambo, Morpeth---

Gerald Ashburner France, of Newbiggin Hill, Newcaslte-on-Tyne. 
Frederick Hall, of Rawmarsh Hill, Parkgate, Rotherham, Miners' Agent. 
Charles Leach, of Springfield, Canonbury Park South, London, N. 
Frederick William Mallalieu, of Larkwood, Delph, near Oldham, elected in the place of Charles Leach, Esq.,whose 
seat became vacant pursuant to the provision of the Lunacy (Vacating of Seats) Act, 1886. 
Henry Joseph Wilson, of Osgarthorpe Hills, Sheffield, Smelter and Refiner. 
Sydney Arnold, of Westbourne Hale, Cheshire, Stockbroker, elected in the place of Henry Joseph Wilson, Esq., 
who accepted the Stewardship of Northstead. 
Sir Joseph Walton, of Rushpool, Saltburn-by-the-Sea, York¬ shire, Coal Owner and Merchant. 
John Wadsworth, of 2, Huddersfield Road, Barnsley, Secre¬ tary of the Yorkshire Miners' Association. 
The Right Hon. 
Joseph Albert Pease, of 8, Hertford Street-London, W., 
Chancellor of the Duchy of Lancaster. 
The Right Hon. 
Joseph Albert Pease, of Headham Hall, Gainford, Durham, re-elected on accepting the office of H'.M. 
Postmaster-General. 
Arthur Richardson, of 23, Park Valley, Nottingham, elected in the place of the Right Hon. 
Joseph Albert Pease, now Lord Gainford, called up to the House of Peers. 
Charles Norris Nicholson, of 35, Harrington Gardens, London, S.W. 

The Hon. 
Edward Frederick Lindley Wood, of Temple Newsam, Leeds. 
James Hastings Duncan, of Kineholm, Otley, Yorkshire, Worsted Spinner George Richard Lane-Fox, of Bramham Park, Boston Spa, Yorks. 
Sir Joseph Compton-Rickett, of 100, Lancaster Gate, London, W. 
Fred Ogden, of Lyndhurst, Pudsey, near Leeds ---

The Right Hon. 
Sir Thomas Palmer Whittaker, of 13, Taviton Street, Gordon Square, London, W.C. 
Arnold Stephenson Rowntree, of Chalfonts, Mount Villas, York, Manufacturer. 
John George Butcher, K.C., 
of Riccall Hall, York. 

Date of Return. 
County, City, University, or Place. 

30 Oct. 
1911 

Northern part of the West Riding—continued. 
Keighley Division. 

13 Nov. 
1913 Do. 
do. 
30 June 1915 Do. 
do. 

29 April 1918 Do. 
. 
do. 
6 Dec. 
1910 Shipley do. 
10 Feb. 
1915 Do. 
do. 

7 Dec. 
1910 Sowerby do. 
10 „ „ 

Elland do. 

6 „ 

Southern part of the West Riding : 

Morley Division. 
6 „ 

Normanton Division. 

SCOTLAND. 

William Henry Cowan, of the Crow's Nest, Fairwarp, Sussex, Manufacturer. 
John Macdonald Flenderson, of 2, Moorgate Street Buildings, London, E.G., 
Barrister-at-law. 

13 „ 

28 Aug. 
1916 

6 Dec. 
1910 22 June 1912 

5 Dec. 
1910 14 „ 

15 „ 

27 Jan. 
1916 

6 Feb. 
1917 

17 Dec. 
1910 

15 16 17 19 12 13 

Colne Valley Division. 
Do. 
do. 

Holmfirth Do. 

do. 
do. 

Barnsley do. 
Hallamshire do. 
Rotherham do. 

Do. 
do. 

Do. 

Doncaster 

do. 

do. 
Eastern part of the West Riding: Ripon Division. 
Otley do. 
Barkston Ash Division. 
Osgoldcross do. 
Pudsey do. 
Spen Valley do. 

York Borough. 

15 17 

Aberdeen County : 

Eastern Division. 
Western do.